Ciekawe miejsca na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego – Pustelnia św. Brata Alberta

Ciekawe miejsca na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego – Pustelnia św. Brata Alberta

Pustelnia św. Brata Alberta to ciekawy zabytek architektury sakralnej oraz jedna z tych atrakcji, którym w trakcie wycieczki po Tatrach koniecznie trzeba się uważniej przyjrzeć. Dlaczego? Bo to miejsce może oczarować zarówno swą lokalizacją, jak i historią. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku?

Atrakcja turystyczna na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego

Pustelnia św. Brata Alberta, leżąca na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego przy tzw. Drodze Brata Alberta, jest ciekawym zabytkiem drewnianej architektury oraz interesującym przykładem stylu zakopiańskiego. Wiadomo, iż kaplica ta została zaprojektowana pod koniec XIX wieku przez Stanisława Witkiewicza – człowieka, który w dziejach polskiej architektury zapisał się właśnie jako twórca zakopiańskiego stylu. Początkowo pustelnia ta miała być ośrodkiem regeneracji zdrowia braci Albertynów, a inicjatorem jej budowy mógł być sam brat Albert (Adam Chmielowski).

Teren na Kalatówkach, na którym owa kaplica miała powstać, został przekazany Albertynom przez ówczesnego pana tej ziemi – hr. Władysława Zamoyskiego. Wkrótce Albertyni przenieśli się do nowego klasztoru, z kolei pustelnię na Kalatówkach przejęły siostry z tego zgromadzenia. Z czasem na terenie pustelni zaczęły powstawać kolejne obiekty, m.in. domek dla sióstr chorych na płuca. Do dziś mieści się tu pustelnia, która jest niedostępna dla zwiedzających. Można jednak zajrzeć do drewnianej kaplicy i nacieszyć się jej wspaniałym wyglądem.

Turyści chętnie odwiedzają Pustelnie świętego Brata Alberta

Pustelnia św. Brata Alberta to wspaniały zabytek, któremu turyści odwiedzający Zakopane nie bez powodu tak chętnie poświęcają swój czas. To ciekawa pamiątka nie tylko po bracie Albercie, ale i po Stanisławie Witkiewiczu – człowieku, który miał istotny wpływ na rozwój Zakopanego oraz na jego współczesny charakter.