Polski Rezerwaty Biosfery UNESCO na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego
Karkonosze, a więc pasmo górskie rozciągające się zarówno na terenie Polski i Czech mają wiele uroku. O każdej porze roku wycieczki po ich terenie dają wiele satysfakcji. I to nie tylko miłośnikom aktywnego wypoczynku, ale i pasjonatom przyrody. W to miejsce warto wybrać się z wielu względów. Zarówno tych związanych z pięknymi krajobrazami i przyjemnością wędrowania po górach, jak i ze względu na udział Karkonoszy w Polskim Rezerwacie Biosfery UNESCO.
Najwyższa górska grupa w Sudetach
Karkonosze, czyli najwyższa grupa górska w Sudetach, to kraina pełna atrakcji i przyrodniczych skarbów. Pasmo górskie Karkonosze zajmują obszar około 650 km2. Do Polski należy część zajmująca 185 km2, a więc 28,46% całej powierzchni. Dodajmy, że najwyżej położonym punktem Karkonoszy jest Śnieżka. Na przestrzeni lat góry zachwycały w zasadzie wszystkich, którzy przybyli w te rejony i mieli okazję odwiedzić Karkonosze. Nic więc dziwnego, że góry te stały się jednym z międzynarodowych rezerwatów biosfery, a ochrona ich piękna i naturalnego bogactwa jest jednym z priorytetów. Na czym polega fenomen tych gór?
Wyjątkowy urok Karkonoszy
Karkonosze to niezwykły rezerwat biosfery, który został oficjalnie utworzony w 1992 roku. Ten popularny, chętnie odwiedzany przez zorganizowane wycieczki obszar górski, chroniony był jednak już wcześniej, w granicach Karkonoskiego Parku Narodowego. Fakt, iż Karkonosze cieszą się tak wielkim zainteresowaniem wśród osób odpowiedzialnych za ochronę przyrody, dziwić nie powinien. Te góry to piękne krajobrazy oraz niezwykły świat fauny i flory. Wycieczki po tych górach to wyjątkowa lekcja przyrody i geologii, przy czym Śnieżka jest tylko jedną z wielu atrakcji, którym warto tu poświęcić nieco więcej czasu. W tych górach czekają przecież wyjątkowe grupy skalne oraz polodowcowe kotły, które tworzą tu wyjątkową atmosferę.