Poznaj Tatry! – co kryje się pod tatrzańskimi nazwami?
Jedyne w Polsce góry typu alpejskiego, przyciągające co roku rzesze odwiedzających, emanujące niezwykłą energią… Tatry… Kto o nich nie słyszał?
Jest to najwyższe pasmo należące do łańcucha Karpat, jednakże po polskiej stronie zajmują jedynie 175m2 tych gór, co oznacza, że Tatry Polskie stanowią mniej niż ćwierć całej powierzchni pasma, a pozostały obszar mieści się już za naszą południową granicą, znajdując się na terytorium Słowacji. Podobnie kształtują się proporcje w zakresie łącznej długości szlaków.
Ciekawe fakty o tatrzańskich nazwach
W sumie turyści przemierzać mogą 926 kilometrów znakowanych szlaków, z czego niespełna 30% wytyczonych zostało na terenie Tatr Polskich. A jakie jeszcze ciekawostki kryją się na halach, polanach, wśród kosodrzewiny i skał?
Dlaczego Wierchy są Czerwone?
Czerwone Wierchy to zbiorcza nazwa dla czterech wierzchołków, na które prowadzi kilka nietrudnych szlaków. Kopa Kondracka, Małołączniak, Krzesanica i Ciemniak to szczyty mieszczące się w granicach masywu, rozdzielone przełęczami. A gdzie źródło ma nazwa masywu?
Odpowiedź jest prosta. Jesienną porą roślina porastająca zbocza, konkretnie jest to sit skucina, zaczyna przybierać barwę rdzawą, rudą, w uproszczeniu czerwoną i stąd etymologia określenia tego rejonu Tatr.
Co Mickiewicz robił w Tatrach?
Turyści udający się w rejon Morskiego Oka lub do Doliny Pięciu Stawów Polskich szlakiem z Palenicy Białczańskiej po kilkudziesięciu minutach marszu mijają piękne i widowiskowe wodospady.
Wodogrzmoty Mickiewicza, bo o nich mowa, sugerują, że wieszcz z owym miejscem posiada coś wspólnego, ale nic bardziej mylnego! Adam Mickiewicz nigdy bowiem w Tatrach nie był. Jego życiorys z Podhalem powiązany nie jest, a chodziło jedynie o upamiętnienia sprowadzenia do kraju prochów poety.
W serwisie https://www.bukowina24.pl/ znajdziesz więcej artykułów o Tatrach i nie tylko.
Słowacka strona Tatra
Również po słowackiej stronie Tatr można doszukać się ciekawych informacji. U naszych południowych sąsiadów znajdują się najwyżej położone schroniska pasma.
Tym całorocznym jest Chata Téryego zlokalizowana w malowniczej, nieco przypominającej kosmiczny krajobraz, Dolinie Pięciu Stawów Spiskich, z kolei jeszcze wyżej – na 2250 m. n.p.m. – zatrzymać można się w Chacie pod Rysami, obok której funkcjonuje chyba najbardziej znany i charakterystyczny wychodek górski.